? شب بو
شب بو
آرشیو
موضوعات
اصفهان خیابان رباط, خیابان شهید دکتر باهنر, مسجد حضرت ابوالفضل (ع)

Powered by WebGozar

چهارشنبه 11 بهمن‌ماه سال 1385
گزارش فارس از سلامتی رهبر انقلاب
مدتی است در برخی رسانه‌های خارجی و سایت‌های خبری و به تبع آنها بین مردم، شایعه گسترده‌ای درباره کسالت شدید رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شده که این گزارش به این موضوع پرداخته است.
    
«به نظر می‌رسد که در واقع (آیت‌الله) خامنه‌ای فوت کرده و یا در حال فوت است و نظام ایران تلاش دارد ارزیابی کند اگر این خبر اعلام شود، چه اتفاق و واکنشی خواهد داشت و واکنش مردم چه خواهد بود.
تازه‌ترین گزارش‌های پزشکی نشان می‌دهند که وقتی او (حضرت آیت الله خامنه ای) هفته گذشته از بیمارستان مرخص شد، دچار گردش‌ خون نامناسب، ضربان قلب ضعیف، فشار خون بالا و نارسایی شنوایی است و تقریباً بینایی در یکی از چشمان خود را از دست داده و از درد شدید کمر رنج می‌برد. ظاهراً نمی‌تواند به تنهایی از روی صندلی یا تخت خویش برخیزد. همه این عوارض ناشی از سرطانی است که او به آن مبتلا است. با این حال به پزشکان خود گفته است که تا زمانی که آمریکایی‌ها از منطقه خارج نشده‌اند و در لبنان، جمهوری اسلامی اعلام نشده باشد،زنده خواهد ماند»
این ادعا های «مایکل لدین» از اعضای موثر موسسه «امریکن اینتر پرایز» است که برخی او را مسئول طرح براندازی جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌کنند. ادعاهای این مقام امریکایی در تایخ 10 ژانویه مصادف با 20 دیماه سال جاری است که پیش از آن، در 4 ژانویه مصادف با 14 دی نیز در سایت pajamasMEDIA به طور اشاره آمده بود. این شایعه آغاز ماجرایی شد که سپس برخی شبکه‌ها‌ی خبری مانند فاکس نیوز که زیر نظر پنتاگون عمل می‌کند و برخی خبرگزاری‌های غربی دیگر، آن را دنبال کردند و این روزها در سطح مردم این سؤال با نگرانی مطرح می‌شود که «از حال آقا چه خبر؟ می‌گویند...» و ادعاهای فوق تکرار می‌شود.
اساساً مقوله شایعه که برخی آن را "انتقال پیام و خبر از طریق شفاهی و بدون داشتن ماخذ و منبع شناخته شده " تعریف می‌کنند و برخی دیگر با نگاه خوشبینانه شایعه را "بخشی از خبری می‌دانند که به علل مختلف دور از دسترس افکار عمومی قرار می‌گیرد". مقوله‌ای پیچیده‌ و پرسابقه است که موضوع اصلی این گزارش نیست.
                            حضرت آیت الله خامنه ای
البته عده‌ای از کارشناسان، شایعه را به دلیل غیرموثق و بی‌اساس بودن، شایسته تحقیق و پیگیری هم نمی‌دانند، ولی برخی دیگر معتقدند به عنوان کنشی پیچیده با کاربردهای چندگانه حتماً باید جدی گرفته شود.
شایعات در کشور ما هم سابقه طولانی دارند و نمونه‌های جالبی از آنها در دسترس است که بعضاً پس از چندی به عنوان «دروغ سال» نیز شهرت یافتند.
مثلاً ماجرای کج شدن برج میلاد از نمونه‌های بارز آن است. این بحث از یک طنز آغاز شد. «رضوانیه» تولید کننده این طنز خود در این باره می‌گوید:« زمانی که در زمستان 81 خبر خنده‌دار و غیرواقعی درباره کج شدن برج میلاد را می‌نوشتم، هرگز فکر نمی‌کردم که روزنامه‌ها، وب سایت‌های خبری و شبکه‌های رادیو، تلویزیون، خبری به این مضحکی! را باور و سپس منتشر کنند. شایعه کج شدن برج میلاد تا حدی در میان مرد تقویت شد که یکی از شبکه‌های خبری معتبر غرب نیز این خبر را با جدیت اعلام کرد و ماجرا چنان جدی تلقی شد که دفتر یکی از سازمان‌های بین‌المللی مستقر در تهران نیز قصد تشکیل کمیته بحران درباره این موضوع را داشت....»
انتشار شایعه بیماری سرطان رهبر انقلاب اسلامی نیز موضوع بی سابقه ای نیست و بسیاری از مردم به خاطر دارند که از روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی تا مدتها، عین همین بحث درباره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) تکرار می‌شد و رادیو های عراق و اسرائیل بیش از دیگران آن را دنبال می کردند.
البته روشن است که شخصیت‌هایی حتی در طراز رهبری انقلاب نیز همچون همه مردم ممکن است دچار عارضه‌ای یا کسالتی شوند. کما اینکه آیت‌الله خامنه‌آی نیز مدتی است دچار سرماخوردگی نسبتاً شدید شده‌اند که آثار آن در صدای ایشان در آخرین دیدار نیز نمایان بود و به همین خاطر مقداری از برنامه های ایشان با توصیه پزشکان کاسته شد.
جالب است که ایشان همزمان با انتشار این خبر (بخوانید شایعه) دیدارها و ملاقات‌های عمومی مانند دیدار با مردم قم به مناسبت سالگرد قیام 19 دی و دیدار با شرکت‌کندگان در هم اندیشی علمای اهل تسنن و تشیع در دومین همایش بزرگداشت ابن میثم بحرانی در 25 دی ماه داشته‌اند که رسانه‌های مختلف از جمله صدا و سیما، متن، صدا و تصاویر آن را منتشر کردند.
معمولاً چنین شایعاتی با اهداف چند گانه مانند ایجاد نگرانی و اضطراب در مسئولان و مردم، ارزیابی واکنش مردم و ارزیابی نحوه واکنش مسئولین دستگاه‌های رسمی به چنین موضوعی ساخته و پرداخته می‌شوند و ازهمین رو شاید لازم بود دستگاه های ذی صلاح، اطلاع رسانی مناسبی را انجام می دادند.
این ترفند در اوج در جنگ 33 روزه جنوب لبنان و در مورد سید حسن نصرالله نیز از سوی منابع رژیم صهیونیستی بکار گرفته شد.
کسانی که این شایعه را طراحی کردند تا واکنش مردم را ارزیابی کنند، بدانند مردم با نگرانی که از عشق به رهبری حکایت دارد این موضوع را دنبال می کنند و این روزها در مساجد کشورمان این شعار «خدایا خدایا تا انقلاب مهدی از نهضت خمینی محافظت بفرما خامنه ای رهبر به لطف خود نگهدار» با شور و سوز بیشتری پس از نمازها تکرار می شود. زمانی که برای تهیه این گزارش به سایت‌های مختلف مراجعه کردم کاربران اینترنتی درباره اخبار مربوط به این موضوع، اظهار نظرهای مختلف و جالبی کرده بودند،ولی بیشتر از همه این عبارت تکرار شده بود. « به کوری چشم دشمنان، خامنه‌ای زنده است».
لازم به ذکر است در آخرین مورد مراسم شب عاشورای حسینی که با حضور شخص رهبر معظم انقلاب در بیت ایشان برگزار نی گردید از شبکه اول و سوم سیما پخش شد.
                                                 رهبر


 

 


برای عضویت در خبرنامه نام کاربری خودرا وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 117658


Powered by BlogSky.com

جدید ترین نوشته ها


باارسال مطالب مفید خوداز هدایای ما بهره مند شوید shabbou_blog@yahoo.com